Gratis frakt över 1.500 kr. Vi förtullar!
NYHET!
HemKamerautrustningFPV TillbehörFPV Tillbehör
Skriv produktblad

Radiomaster ERS GPS-sensor

Handla nu, dela upp eller betala senare. Walley Läs mer
kr 356,-
3|49|1188
ArtikelID: 68535, Produktnr: HP0157.ERS-GPS
LoadWalleyWidget
Produktinfo
Tipsa en vän
Recensioner

Produktinformation

ELRS
2,4GHz och 915MHz
500 Hz
Radiomaster ERS-GPS-telemetrisensorn är en specialiserad GPS-enhet avsedd för användning med kompatibla ELRS PWM-mottagare. Plug-and-play-sensorn ansluts enkelt till mottagaren via CRSF-gränssnittet. Den har två lägen: ett för GPS-data och loggning av position och höjd, och ett för att mäta hastighet i flygplan, jetplan, båtar och bilar.
PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.

ERS-GPS-telemetrisensorn är en specialiserad GPS-enhet utvecklad av Radiomaster för användning med kompatibla ExpressLRS PWM-mottagare. Denna plug-and-play-sensor ansluts till mottagaren via CRSF-gränssnittet.

Sensorn har två lägen: Läge ett ger noggrann GPS-data och är idealisk för att logga position och höjd när den används med ER-seriens mottagare med inbyggda barometrar. Läge två ger noggrann markhastighet och är lämplig för att mäta hastighet i flygplan, jetplan, båtar eller bilar.

Dessutom har ERS-GPS en pass-through-funktion som gör det enkelt att utöka telemetrisystemet med flera sensorer i en seriekopplad lösning.

Specifikationer
TypERS GPS-sensor
Mått328X255x128mm
Vikt13,5 Gram
StrömförsörjningDC 3.0 - 12V
Spänning35MA (5V)
TelemetriprotokollCRSF
Flera tittade också på