SkyRC S100 Neo Computerlader AC100W/DC200W
Tillhör kategori
Multifunktionsladdare
Handla nu, dela upp eller betala senare. Walley Läs mer
Priser exkl. moms
ArtikelID: 63967, Produktnr: SK-100202-01
LoadWalleyWidget
Produktinfo
Rekommenderade tillbehör
Tipsa en vän
Recensioner
Produktinformation
AC100W/DC200W
XT60
Kompakt
SkyRC S100 Neo är ett bra val för den som vill ha en kompakt och kraftfull laddare. S100 Neo har en maximal effekt som ger dig möjlighet till 100W laddning med AC och 200W DC. Max laddningseffekt är 12A på XT60-porten. Laddaren använder tre knappar för manövrering i menyerna, har inbyggda balanserare och anslutningspunkter av XT60-typ. Laddaren har även en USB-C PD-port som ger dig möjlighet att ladda mobiltelefoner och andra prylar.
Rekommenderade tillbehör
OK
PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.
Denna laddare är en multiladdare som kan ladda LiPo, LiHV, LiFe, LiIon, NiHm, NiCd och Pb batterier. Laddaren går på normal nätström 220V, eventuellt på 6-30V DC.
Den kommer med en 220V strömkabel, batterier med en XT60-kontakt kopplas direkt till XT60-utgången på laddaren. Om du vill ladda batterier med en annan typ av batterikontakt måste en adapter användas, denna måste köpas separat. XH-balanseringspluggen ansluts direkt till balanseringsutgången på laddaren.
Specifikationer:
Vikt340 Gram
Ingångsspänning AC100-240V
Ingångsspänning DC6-30V
Visa128X160p med färg
Storlek105X105x62mm
Antal celler LiPo1-6
Antal celler NiMh/NiCD1-15
Ansvarsfrihet20W Max
Laddningskraft0,1-12,0A
Viktig info!
Ingår i kartongen: S100 Neo-laddaren, engelsk manual och 220V strömkabel.
Bronto Lipo-Safe Bag 30x23cm (L)
Bronto Laddkabel - XT60 till XT90
Bronto Lipo-Safe Väska (185x75x60mm) (S)
Elefun LiPo-Safe Bag / Transportväska (M)
Bronto Laddkabel - XT60 till XT60
SkyRC Multibalanseringskort XH/TP/FP/HP/PQ/EH
Amass Övergång - EC3-man till kvinnlig XT60
Bronto Laddkabel - XT60 till EC5
Fuse Laddkabel - XT60/12V
Produktrecensioner
AC-38W effekt snitt
Användaren har endast angett betyg
13.03.2025 av Anders199
jeg synes avviket fra AC-100W til reel AC-38W er litt for mye. Her burde man roe kraftig ned på oppgitt ladekraft. Har ladet mange ganger nå, og høyeste målte effekt er 48W.snitt er foreløpig på 38W. Synd, da laderen ellers er bra