Produktinformation
Upp till 54 minuters flygtid
Industri
DJI Dock 3
FlightHub 2
DJI Matrice 4D och 4TD är specialdesignade för DJI Dock 3 och erbjuder förlängd flygtid. Drönarna kan också användas fristående med DJI RC Plus 2 Enterprise. Båda modellerna har en vidvinkelkamera, en medelstor telekamera, en telekamera och en laseravståndsmätare. Matrice 4D är mycket effektivt för exakt kartläggning och omfattande ytinspektioner. Matrice 4TD har även en infraröd värmekamera och ett innovativt NIR-hjälpljus, vilket gör den idealisk för en mängd olika tillämpningar inom infrastrukturinspektion, räddningsinsatser och allmän säkerhet.
Rekommenderade tillbehör
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 876,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 876,-
3|9|1605
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 1.670,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 1.670,-
3|5|1605
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 3.693,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 3.693,-
3|198|1605
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 396,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 396,-
3|25|1605
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 1.070,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 1.070,-
3|4|1605
PS! Produkten kan skilja sig från videon.
Läs merKlippet har lagts till som relevant information till produkten, men är inte nödvändigtvis identiskt. Innehållet i en produktvideo, testvideo eller recension kan skilja sig från produkten som säljs. Det kan gälla färger, specifikationer, versionsskillnader, regionala skillnader etc. Det är produktens namn, beskrivning och bilder som du ska hantera vid köp av varan.
OK
PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.
Matrice 4Dr utformad för exakt kartläggning och detaljerade ytinspektioner. Den är utrustad med en 24 mm vidvinkelkamera (4/3 CMOS, f/2.8-f/11, 20 MP) med mekanisk slutare, en 70 mm mellantelekamera (1/1,3-tums CMOS, f/2.8, 48 MP) och en 168 mm telekamera (1/1,5-tums CMOS, f/2.8, 82 MP). När den är ihopkopplad med FlightHub 2 kan operatörer använda drönarens kraftfulla autozoom för att snabbt följa ett objekt, såsom ett fordon eller fartyg.


DJI Dock 3
DJI Dock 3, utrustad med högpresterande drönare som Matrice 4D och Matrice 4TD, möjliggör naturligtvis fjärrstyrning dygnet runt. En ny funktion den här gången är stöd för mobil och fordonsmonterad implementering, vilket underlättar anpassning till olika miljöer. Drönarna använder samma kamerateknik som Matrice 4-serien, men har förbättrade flyg- och skyddsfunktioner. De kan också fungera oberoende av varandra med DJI RC Plus 2 Enterprise. DJI FlightHub 2s smarta funktioner hjälper piloter att spara avsevärt tid och kostnader, vilket resulterar i högre effektivitet och ekonomiska besparingar.
Extremt anpassningsbar!
DJI Dock 3 är utformad för att hantera krävande uppgifter under extrema förhållanden och kan både fungera och laddas effektivt i temperaturer så höga som 50 °C (122 °F) och så låga som -30 °C (-22 °F) när den är förvärmd. Designen skyddar även det interna systemet med en utmärkt IP56-klassning för damm- och vattenbeständighet. Matrice 4D och 4TD, som ingår, är utrustade med tystgående isskyddspropellrar som säkerställer en tyst och stabil flygning, även i utmanande väderförhållanden som underkylt regn och vindar på upp till 12 meter per sekund.
Bra överföring
DJI Dock 3 ger stor flexibilitet för nödoperationer och långdistansinspektioner. Den är optimerad för förstagångsinstallation på fordon och stöder både horisontell kalibrering och molnbaserade dockningsstationskalibreringar. För ökad effektivitet kan två dockor installeras samtidigt på ett fordon, vilket möjliggör rotationer med två drönare. För fasta installationer kan en ny D-RTK 3 Relay Fixed Deployment-version* läggas till för att förbättra dockans motståndskraft mot störningar under videoöverföring och satellitinsamling.
Klassledande prestation
Drönarna DJI Matrice 4D och 4TD har IP55-klassning för skydd mot damm och vatten, samt en imponerande flygtid på 54 minuter i framåtriktad flygning och 47 minuter i svävning. Båda modellerna är utrustade med en vidvinkelkamera, en mellanregistertelekamera, en telekamera och en laseravståndsmätare. Nattscenläget ger nattseende i fullfärg, medan 4TD-modellen erbjuder ytterligare IR-Cut Filter-funktionalitet för svartvitt nattseende.
Utrustning i toppklass
Med DJI RC Plus 2 Enterprise-fjärrkontrollen kan Matrice 4D-serien fungera antingen oberoende eller med en innovativ inbyggd reläfunktion. Den här konfigurationen gör att en drönare kan fungera som ett relä, vilket utökar räckvidden för en annan drönare - även utan 4G-signal eller under utmanande förhållanden. Denna funktion är särskilt värdefull vid sök- och räddningsinsatser eller inspektioner i bergsområden.

Briljant tillbehör
Hindersensormodul
För mer exakt manövrering i komplexa miljöer, såsom 12 mm kraftledningar och detaljerade transformatorstationer, kan en hindersensormodul* läggas till för att utrusta Matrice 4D/4TD med LiDAR- och millimetervågsradarteknik.Gimbalstyrd strålkastare
DJI AL1 SpotLight kan belysa objekt på avstånd upp till 100 meter. När den är ansluten till gimbalen följer strålkastaren kamerans rörelser för att belysa det kameran tittar på.Talare i realtid
DJI AS1-högtalaren kan sända upp till 300 meter bort, med en ljudvolym på upp till 114 decibel på 1 meters avstånd. Den stöder både inspelade meddelanden, medieimport och text-till-tal-funktionalitet.Nyttolast från tredje part
DJI Enterprise har utökat sin funktionalitet avsevärt genom att tillåta anslutning av tredjepartsnyttolaster, såsom fallskärmar via flygplanets E-Port, eller fjärrstyrning av ytterligare nyttolaster via FlightHub 2. Den har också en extra port för PSDK-nyttolaster på baksidan.
Docka 3 + FlightHub 2
Att para ihop DJI Dock 3 med DJI FlightHub 2 kan ytterligare förbättra intelligensen och effektiviteten vid fjärrstyrning med automatiserade flygrutter. När en flygväg har definierats genom intelligenta inställningar kan drönaren automatiskt upptäcka och ta foton eller videor av fordon eller fartyg, identifiera infraröda temperaturavvikelser och skicka varningar till operatörer. En ny intelligent funktion för förändringsdetektering ger operatörer regelbunden analys av förändringar i ett område, vilket är särskilt viktigt för miljöövervakning och katastrofhantering. Dessutom ger det förbättrade Virtual Cockpit-gränssnittet operatörerna möjlighet att justera gimbalens orientering på distans med den nya Mouselook-funktionen, vilket möjliggör snabb och exakt bildcentrering för en "peka och se"-upplevelse.

Datasäkerhet och regler
DJI prioriterar datasäkerhet högt och ger kunderna full kontroll över sina egna data. Användare måste aktivt välja att dela foton och videor med DJI, och användare i USA kan inte längre synkronisera sina flygloggar med DJIs servrar. FlightHub 2 har fått ISO 27001- och ISO 27701-certifieringar, utfärdade av British Standards Institution (BSI), vilket bekräftar att design-, utvecklings- och driftsprocesserna för DJI FlightHub 2 uppfyller kraven för informationssäkerhetshantering. All personlig information som delas under kontoregistreringen skyddas ytterligare med AES-256-kryptering. Operatörer kan enkelt radera all delad data via sitt DJI-konto eller genom att kontakta DJI-supporten. Sedan 2017 har DJI regelbundet lämnat in våra produkter till tredjeparts säkerhetsrevisioner och certifieringar, bland annat genom Booz Allen Hamilton, FTI Consulting och Kivu Consulting.
Flygavslutningssystem(FTS)-modulen är ett viktigt tekniskt krav för C6-efterlevnad, vilket ger Matrice 4D-serien ett extra säkerhetslager vid drift i hårt reglerat luftrum. FTS kan aktiveras manuellt för att stoppa drönarens propellrar under flygning, eller så kan den utlösas automatiskt om drönaren korsar geocagingsgränsen, vilket omedelbart avslutar flygningen.
Vi uppmuntrar företag, myndigheter och organisationer att kontakta oss via länken nedan för att få hjälp och erbjudanden om paket och produkter anpassade efter deras behov.Kontakta oss för erbjudanden!Kolla in droneriarbeid.no!
Delar
Hitta delarna enkelt
Denna produkt har PartFinder
Partfinder är designad för att göra det så enkelt som möjligt att hitta rätt del för produkten med hjälp av sprängskiss och/eller reservdelslistor.
Öppna PartFinder
c-p68177
Delar du saknar? Klicka här!