Produktinformation
AMS-kompatibel
Stark och robust
Inkluderar återanvändbar spole
Matt finish
Köp mer, spara mer!
PS! Blanda och matcha filament och resin från flera märken. Större totalkvantiteter ger högre rabattnivåer. Gäller inte i kombination med andra rabatter. Priset beräknas automatiskt i varukorgen.
Bambu Lab PETG Matte kombinerar PLA:s användarvänlighet med PETG:s styrka och hållbarhet. Den specialutvecklade materialkompositionen ger en elegant, matt och sammetslen yta som effektivt minskar synligheten av lagerlinjer. Stödstrukturer för komplexa överhäng och inredningsdetaljer kan enkelt tas bort för hand, utan behov av verktyg eller tidskrävande efterbehandling.
Rekommenderade tillbehör
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 159,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 159,-
3|1664|1317
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 319,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 319,-
3|87|1317
NYHET!
GRATIS FRAKT*
* Denna produkt kvalificerar sig för fri frakt. Övriga varor i samma beställning får då också fri frakt.
Undantag är varor med egna specifika fraktkriterier.
kr 99,-
0| 0,-
Utan din rabatt kr 99,-
0|-4|1317
PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.
Den förbättrade formuleringen minskar filamentbildning och materialavlagringar på munstycket avsevärt. Detta bidrar till renare utskrifter och stabilare resultat, även under långa utskrifter. Materialet är också mindre känsligt för fuktighet än många andra PETG-varianter. En nyöppnad spole kan producera tillförlitliga utskrifter utan förtorkning, förutsatt att den inte har förvarats i mer än 72 timmar vid en relativ luftfuktighet över 50 %.
Med en värmedeformationsbeständighet på cirka 71°C är PETG Matte även lämplig för applikationer där vanligt PLA kan bli för mjukt. Detta gör materialet väl lämpat för delar som utsätts för högre temperaturer, till exempel i en varm bil på sommaren, på en solig fönsterbräda eller i en verkstadsmiljö.
Utskriftstips
Torka filamentet före användning för bättre utskriftskvalitet.
Om PETG Basic har exponerats för luft med en relativ luftfuktighet över 50 % i mer än 72 timmar, bör den torkas noggrant enligt instruktionerna före tryckning för att säkerställa optimal kvalitet.
Utskriftsegenskaper
Munstyckstemperatur: 230-260°CByggplattans temperatur: 65-75°CUtskriftshastighet: Upp till 200 mm/s
Delar
Hitta delarna enkelt
Denna produkt har PartFinder
Partfinder är designad för att göra det så enkelt som möjligt att hitta rätt del för produkten med hjälp av sprängskiss och/eller reservdelslistor.
Öppna PartFinder
c-p76032
Delar du saknar? Klicka här!